Serwis Liebherr od lat zajmuje się maszynami budowlanymi, a jego pracownicy wiedzą o tych maszynach bardzo wiele. Konserwacja, naprawa, przedłużanie użyteczności poprzez właściwe korzystanie z maszyny, to główne zadania Serwisu Liebherr. Wiele uwagi poświęca on również bezpieczeństwu i dba o to, by użytkownicy maszyn wolni byli od wszelkiego rodzaju zagrożeń. Dobra jakość i bezpieczeństwo to terminy, z którymi ta firma chętnie się utożsamia. Zapraszamy do garść wiedzy o bezpieczeństwie samych maszyn. Wiele praktycznych informacji już teraz do Państwa dyspozycji w naszym wpisie.
O maszynę należy dbać codziennie – twierdzi Serwis Liebherr
Maszyna, aby mogła działać sprawnie i długo, wymaga uwagi każdego dnia. Niezwykle istotna jest kontrola wizualna polegająca na sprawdzaniu płynów eksploatacyjnych, zabezpieczeń sworzni, pęknięć szczególnie w okolicach spawów, wzmocnień i tulei oraz właściwego działania awaryjnego układu skrętu.
Aby kontrola taka przebiegła prawidłowo, najlepiej umyć maszynę i postawić ją na twardym, stabilnym podłożu. Pozwoli to wykryć ewentualne wycieki lub uszkodzenia opon, a także zbyt niskie ciśnienie powietrza w ogumieniu. Jeżeli kontrola nie wykaże nic niepokojącego można uruchomić silnik maszyny i pozostawić go przez kilka minut na wolnych obrotach.
Korzystając z pracującego silnika, należy sprawdzić oświetlenie, pracę wycieraczek czy pasy bezpieczeństwa. Trzeba również skontrolować wszelkiego rodzaju sygnały dźwiękowe i upewnić się, że są one rzeczywiście słyszalne.
Sprawdzając poziom oleju należy podnieść osprzęt ładowarkowy. Zabezpieczenie przed jego opadnięciem stanowi specjalna podpora w kolorze czerwonym. Poziom oleju w skrzyni synchronicznej lub typu PowerShift należy sprawdzić po wyłączeniu silnika, który uprzednio pracował przez kilka minut.
Serwis Liebherr zwraca uwagę, że kabina powinna być utrzymywana w należytym porządku. Klucze, smarownice czy inne używane przez operatora narzędzia powinny być zawsze odkładane na swoje miejsce.
Na wartość obciążeń przenoszonych na maszynę, a także na wydajność paliwa ma wpływ osprzęt, taki jak łyżka czy chwytarka, dlatego warto o ten osprzęt należycie dbać.
Po skończonej pracy bezwzględnie należy pamiętać o wyłączeniu „masy” – przełącznika znajdującego się po prawej stronie akumulatora.
Serwis Liebherr podpowiada, jak wykonywać czynności okresowe
Do czynności okresowych należy na przykład smarowanie, czyli pokrywanie ruchomych elementów maszyny odpowiednim smarowidłem w celu zabezpieczenia ich przed nadmiernym lub nieprawidłowym tarciem, a także szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak sól, woda czy pył. Smarowanie powinno odbywać się wedle znajdującej się na maszynie tabeli. O ile nie została tam ona umieszczona, odnaleźć ją można w instrukcji załączonej do sprzętu. Wyznaczone punkty powinny być smarowane co określoną liczbę godzin, choć nowsze modele wymagają rzadszego smarowania, niektóre części nawet na przykład co pięćdziesiąt godzin.
Operator maszyny budowlanej powinien pamiętać o kasowaniu luzów na podporach i wysięgniku. Wymiana filtrów uszczelek i olejów powinna być dokonywana w oparciu o zapisy w DTR i zalecenia producenta. Regulacja i kontrola zwolnic możliwa jest tylko po bardzo dokładnym umyciu podwozia. Należy również regularnie wymieniać filtr kabinowy.
Serwis Liebherr przypomina, że wszelkie naprawy mogą mieć miejsce tylko wtedy, kiedy maszyna jest unieruchomiona, a na jej boku znajduje się czerwona tablica z napisem „maszyna wyłączona z ruchu”. Każdy operator powinien posiadać książkę maszyny budowlanej, gdzie zapisuje się informacje o ewentualnych naprawach, awariach, wymianach części czy olejów. Niezwykle ważne jest to, by używać danej maszyny jedynie zgodnie z jej przeznaczeniem.
Po skończonej pracy należy maszynę umyć i zostawić wyłączoną w stanie pozwalającym na maksymalne odciążenie ogumienia. Osprzęty należy zdjąć, a tłoczyska siłowników pochować do cylindrów. Zbiornik powinien być zatankowany do pełna – pomoże to zapobiec kondensacji pary wodnej. Po opuszczeniu maszyny powinno się zamknąć ją na klucz. Unika się w ten sposób nie tylko kradzieży, ale i narażenia na niebezpieczeństwo osoby niepowołanej, która mogłaby próbować uruchomić maszynę.
Serwis Liebherr ostrzega: nie wszystko zrobi sam operator
Choć to do operatora maszyny budowlanej należy stała nad nią opieka, nie wszystko jednak może zrobić sam. Kontrolując uważnie powierzoną sobie koparkę czy ładowarkę, sprawdzając wskazania przyrządów kontrolno-pomiarowych jest w stanie szybko zareagować na niepokojące objawy.
Mogą do nich należeć:
- niepożądane drgania,
- niestandardowe stuki,
- nierówna praca silnika,
- wydobywające się z maszyny niepokojące zapachy.
W takim przypadku należy powiadomić serwis, na przykład Serwis Liebherr.
Im szybsza reakcja, tym mniejsze ryzyko, że maszyna ulegnie znacznemu uszkodzeniu. Zepsuta koparka czy ładowarka może w znacznym stopniu zagrażać bezpieczeństwu operatora. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, użytkownicy maszyn Liebherr powinni bez wahania zadzwonić do Serwisu Liebherr. Tylko odpowiednio przeszkoleni pracownicy, których znajdą Państwo w naszej firmie Regem, są w stanie zająć się tak specjalistycznymi naprawami, jak na przykład regulacja czy wymiana systemów hydraulicznych.