Zakup koparki używanej – na co zwrócić uwagę?

Usługi koparkami to biznes ciężki, trudny i skompliowany, najczęściej wymagający dużego wkładu własnego (zarówno czasu, pracy, jak i pieniędzy). Jednak kiedy już podejmujecie decyzję, że chcecie samemu założyć tego typu firmę, musicie dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu. I tutaj pojawia się prawdziwy dylemat! Istnieje bowiem wiele rodzajów koparek, należy jednak wziąć pod uwagę co będziemy nią chcieli wykonywać. Na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie takie sprzętu? Na pewno na cenę, stan techniczny oraz odpowiedni serwis koparek – odpowiedni dla danego modelu.

Cena koparki

Ceny koparek są mocno zróżnicowane i mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W zależności od dostępnego kapitału finansowego, po pierwsze trzeba się zastanowić czy planujecie zakup koparki używanej czy nowej. Na rynku wtórnym można znaleźć takie pojazdy już za 30-50 tysięcy złotych. Jednak często dzieje się tak, jak mówi stare porzekadło – co tanie, to drogie. Szczególnie wtedy, kiedy okazuje się, że koparka używana wymaga sporego nakładu finansowego na naprawy. Owszem – nie każda używana koparka nadaje się do gruntownej przebudowy, ale na pewno jej stan techniczny należy dokładnie sprawdzić.

Zakup nowej koparki to już o wiele większe wyzwanie, jednak zawsze można starać się o dofinansowanie (na przykład Unii Europejskiej) czy leasing. Inną sprawą jest wzięcie kredytu, jednak mogą wystąpić problemy z jego udzieleniem (nowe firmy, które nie mogą udowodnić zysków w ostatnich 12 miesiącach, często są odrzucane na starcie). Kupno nowej koparki to jednak pewność, że sprzęt przy odpowiedniej eksploatacji będzie nam służył przez lata. Zwłaszcza, jeśli dołożymy do tego profesjonalny, regularny serwis maszyny.

Stan techniczny koparki

koparka nie serwisowana w RegemJeżeli zdecydowaliście się na zakup koparki nowej to wiadomym jest, że nie musicie się bać o jej stan techniczny. Inna sprawa ma się natomiast z koparkami używanymi. Jeżeli znacie się na budowie tych maszyn, to możesz śmiało sam szukać odpowiedniego sprzętu dla siebie. Pamiętaj, aby nie zaniedbać żadnego szczegółu. Do najbardziej oczywistych należy sprawdzenie luzów przy łyżkach i wałkach oraz stanu silnika. Najlepiej, by był on uruchomiony przy was, kiedy jest jeszcze zimny. Dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą mechanika, aby mógł on zobaczyć stan maszyny.

Często koparka sprowadzona z zagranicy powierzchownie wygląda na w pełni sprawną, ale pod warstwą błyszczącego lakieru znajdują się poważne uszkodzenia (kto z nas nie doświadczył tego przy samochodach?).  Ze względu na duże koszty należy dobrze się zastanowić i poszukać sprzętu, który będzie w dobrym stanie technicznym. Jak już zwróciliśmy uwagę powyżej – warto być w stałym kontakcie z profesjonalną firmą serwisującą. Niestety – tak jak w każdym innym sprzęcie, który pracuje nierzadko w ciężkich warunkach, awarie mogą się zdarzyć w każdej chwili. Ważne jest więc, aby producent nie pozostawił nas w takim momencie samym.

Serwis koparek – serwis Liebherr

A co jeśli koparka się zepsuje? Ważne jest, aby trafić na dobry serwis. Wielu producentów ma swoje serwisy rozsiane po całej Polsce, a przecież dla nas najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie usterki (w końcu po to kupiliśmy taki drogi sprzęt, żeby jak najszybciej a siebie „zarobił”). Dlatego istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze firmy serwisującej jest to, czy dojeżdża ona do klienta (i jak szybko to robi). Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba zamawiać lawety i ponosić dodatkowych kosztów. Ważne jest też, aby firma używała oryginalnych części a nie zamienników (choć dobrze, jeśli klient ma wybór między częścią używaną a nową – w zależności od jego możliwości finansowych).

Usługę w powyższym zakresie proponuje na przykład Regem-Service – serwis koparek Liebherr.

I na koniec pamiętajmy – nie lubimy kupować kota w worku, więc postarajmy się odnaleźć w Internecie opinie na temat serwisanta. Często można się z nich dowiedzieć, który serwis oferuje niskie ceny, dogodne warunki naprawy i naprawdę solidną, profesjonalną jakość wykonania serwisu maszyn budowlanych.