Koparka koparce nierówna, czyli krótkie porównanie

Stare, osiemnastowieczne polskie przysłowie mówi – koń jaki jest, każdy widzi. Oznacza ono ni mniej ni więcej tylko to, że nie ma sensu rozmawiać o rzeczach oczywistych, zwłaszcza, gdy mamy je przed oczami i łatwo możemy rozwiać wszelkie wątpliwości. W czasach, gdy to przysłowie powstawało, koń był podstawowym środkiem lokomocji, każdy widział konia niemal codziennie i był on tak powszechnym zwierzęciem jak dziś pies. Jednak autor tego powiedzenia nie przewidział, że będzie ono na tyle powszechne, że zacznie się je używać w odniesieniu do bardzo wielu rzeczy. Na przykład… maszyn budowlanych.

Naszym zdaniem nie do końca słusznie. Koń nie wymagał codziennego przeglądu – od razu widać było czy coś mu dolega. Ale maszyny budowlane powinny być serwisowane regularnie. W przeciwnym wypadku nigdy nie będziemy wiedzieć czy gdzieś we wnętrzu nie czai się jakaś zdradziecka usterka, która w mig może pozbawić nas narzędzia pracy i… mnóstwa pieniędzy.

Ale to, jak powinien wyglądać regularny serwis maszyn budowlanych i na co zwrócić uwagę w przypadku zakupu używanej koparki czy ładowarki – to są tematy na zupełnie inny, obszerny artykuł. Tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że wbrew staropolskiemu powiedzeniu nie powinniśmy przy zakupie maszyn patrzeć na nie jak na przysłowiowego konia, ale rzetelnie ocenić parametry wybranego sprzętu. Bo, parafrazując kolejne porzekadło: koparka koparce nierówna.

Podstawowe parametry koparek

Aby rzetelnie ocenić przydatność danej koparki, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg parametrów. Jedne maszyny mogą być nam bardziej przydatne, inne mniej – wszystko zależy od tego, co i jak są w stanie robić. Aby to sprawdzić należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • zasięg kopania;
  • głębokość kopania;
  • wysokość rozładunku;
  • pojemność łyżki;
  • szerokość łyżki.

W niniejszym artykule przedstawimy maksymalne parametry nowych urządzeń różnych marek. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiedni serwis koparek powinien wydatnie przedłużyć ich żywotność i pozwolić, by nawet po wielu latach wielkość wymienionych parametrów nie spadła w sposób drastyczny.

liebherr koparkiJeśli chodzi o zasięg kopania to 10 modeli posiada go na poziomie równym lub wyższym niż 20 metrów. Rekordzistą pod tym względem jest koparka JCB ĹREDNIA JS460 Long Reach, która osiąga zasięg maksymalny prawie 24 metrów. Warto przy tym zauważyć, że we wspomnianej dziesiątce prym wiodą właśnie JBC oraz Liebherr, którzy mają tu po trzech przedstawicieli.

Koparki w specyfikacji głębokości kopania

Koparki JBC są również liderami w kategorii głębokości kopania – zajmują wszystkie miejsca na podium, z parametrami +17 metrów. Tuz za ich plecami znalazł się model KOMATSU MAŁA PC350LC-8 Super Long Front.

Kolejnym parametrem jest wysokość rozładunku łyżki. Tutaj również bez niespodzianek – koparka JCB jako jedyna przekracza 15 metrów, a w pierwszej dziesiątce (co najmniej 12 metrów) znajdują się jeszcze przedstawiciele Komatsu, Hitachi oraz Liebherr.

Pierwszą zmianę lidera mamy w kategorii „pojemność łyżki”. Tutaj niekwestionowanym hegemonem jest koparka LIEBHERR R 9800, która posiada łyżkę o pojemności, bagatela, 42 metrów sześciennych, wyprzedzając druga w kolejności koparkę TEREX RH-340-B aż o 8 metrów sześciennych! Ponadto w pierwszej dziesiątce (minimum 10 metrów sześciennych

Liebherr ma aż 10 modeli swoich koparek!

Podobna sytuację mamy w parametrze szerokości łyżek. Tutaj Liebherr prawdziwie dzieli i rządzi, ponieważ w TOP 10 ma aż 7 swoich przedstawicieli! A największa pod tym względem łyżka występuje w modelu LIEBHERR R 996 (4,8 metra) i jest dwukrotnie większa niż oprzyrządowanie najlepszej koparki innej firmy!

Dopasuj koparkę do swoich potrzeb

Rzecz jasna nie każdemu potrzebna jest koparka o dwudziestometrowym zasięgu kopania, jak nie każdy musi mieć koparkę z prawie pięciometrową łyżką. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jedno jest pewne – bez względu na to jaką koparkę wybierzemy – nową czy używaną, o mniejszej czy większej mocy, marki JCB czy Liebherr, bardzo istotny jest regularny serwis koparki (naprawa, wymiana części, ale też zwykła diagnostyka i pozyskanie informacji) oraz utrzymywanie jej w odpowiednim stanie. Dzięki temu będzie nam służyć długo i bezawaryjnie. Bo lepiej mieć koparkę z mniejszym zasięgiem, a sprawną.