Czy serwis maszyn budowlanych jest konieczny?

Widząc pytanie postawione w tytule wpisu, ktoś mógłby powiedzieć, że nie ma absolutnie o czym mówić. Każdy sprzęt, jakiego na co dzień używamy – od miksera, poprzez odkurzacz, aż po samochód – wymaga regularnego serwisu i konserwacji. Więc dlaczego inaczej miałoby być z koparkami, ładowarkami i innym sprzętem budowlanym? Ale nie wszyscy dostrzegają taką potrzebę, stąd spieszymy wyjaśnić, dlaczego serwis jest konieczny. Warto zapoznać się z wpisem blogowym, który specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy, gdzie szerzej opisane są właśnie te poszczególne zagadnienia.

Maszyny budowlane to też maszyny

Czy tego chcemy czy nie, maszyny budowlane to pod jednym względem takie same produkty jak drukarki czy komputery – od czasu do czasu (no, może nieco rzadziej niż w przypadku sprzętu elektronicznego) należy o nie zadbać. Czasem może to dotyczyć regularnego przeglądu, czasem naprawy, a innym razem montażu oryginalnych części zamiennych. Jedno jest pewne – sprzęt budowlany też jest „śmiertelny” (mimo, że niektóre maszyny wyglądają tak solidnie, iż wydawać by się mogło, że przetrwają apokalipsę). Oczywiście, tak jak zawsze, marka ma tu swoje znaczenie.

Najbardziej renomowani producenci sprzętu budowlanego na świecie, tacy jak Liebherr, Komatsu, Caterpillar czy JBC niewątpliwie zapewniają najwyższą jakość wykonania, jednak poza technologią wytwarzania, na awaryjność sprzętu może mieć wpływ wiele czynników, takich jak:

  • wiek maszyny;
  • częstotliwość eksploatacji;
  • warunki pracy;
  • warunki, w jakich przechowywana jest maszyna na co dzień.

Jednak nie do przecenienia jest również częstotliwość serwisu maszyn budowlanych. Wielu użytkowników puka się w czoło mówiąc: przecież u mnie wszystko w porządku, nic się nie psuje, każda śrubka na swoim miejscu, więc po co? I tu dochodzimy do ważnego pytania…

… czym w ogóle jest serwis maszyn?

W ogólnym przekonaniu serwis kojarzy się z naprawą uszkodzonego sprzętu. Taka definicja zakorzeniła się w głowie zapewne poprzez naprawy gwarancyjne, z którymi mamy różne doświadczenia (czy ktoś nie zna osoby, która narzekała na „gwarancję” sprzętu elektronicznego czy butów?). Takie rozumienie nie jest jednak do końca poprawne. Serwis to nie tylko naprawa, ale również okresowy przegląd, konserwacja, wymiana zużytych części (które wciąż działają, ale w niedalekiej przyszłości mogą narazić nas na uszkodzenie sprzętu) czy po prostu fachowe konsultacje dotyczące prawidłowego użytkowania i samodzielnej konserwacji produktu.

W sprawach serwisu najlepiej udać się do fachowca – licencjonowanej firmy, specjalizującej się w serwisie maszyn budowlanych danej marki. Przykładowo – jeśli chodzi o maszyny budowlane marki Liebherr warto skontaktować się z Regem-Service, który dzięki swojej szerokiej ofercie serwisowej i dostępności fachowców, jest w stanie zająć się problemem bez zbędnej zwłoki.

Skutki braku serwisowania maszyn budowlanych

brak serwisu liebherrJeśli jednak zdecydujemy, że pomoc fachowca nie jest nam potrzebna (i sami fachowcami nie jesteśmy), narażamy się na wiele przykrych konsekwencji. Awarii może tak naprawdę ulec każda cześć, a im maszyna jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo zepsucia elementu, który spowoduje poważne uszkodzenia. Wówczas usunięcie usterki może skutkować wydatkiem kwoty, która przekroczy nasze obecne możliwości finansowe.

A sprawa może początkowo wydawać się błaha. Bowiem uszkodzenie nie musi od razu skutkować zatrzymaniem pracy maszyny – może na przykład spowodować obniżenie jej mocy. Wówczas pojawia się pytanie (na przykładzie koparki) – czy awarii uległa turbina, tłoki, wtryski, pompa, a może po prostu to wina oleju? Najczęściej nie jesteśmy w stanie sami tego stwierdzić – a nawet jeśli uda się znaleźć przyczynę – naprawić.

A najgorsze, co w tej sytuacji można uczynić, to zignorować objawy i narażać koparkę na kolejne obciążenia. Koszty, koszty, koszty… A wystarczyło raz na jakiś czas skorzystać z szeroko pojętego „serwisu”.